certyfikaty, nagrody

Firma TYTAN SERWIS na ręce Pana Mariusza Murdzka otrzymała wręczoną przez Dyrektora Jacka Skwierczyńskiego prestiżową, przyznawaną po raz pierwszy...

arykuły

Mariusz Murdzek - Przydomowe elektrownie wiatrowe mogą służyć jako dodatkowe źródło energii elektrycznej, ale również jako...

ustawa oze

Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii wciąż czeka na zainteresowanie rządu RP. Co się dzieje z Ustawą o OZE? Czy unikniemy kar dla Polski?

informacje

Eksploatacja turbiny jest praktycznie darmowa, po jej zainstalowaniu, wedle szacunków producentów, możemy z niej korzystać nawet 25 lat...

 

Moduły fotowoltaiczne

 
 
 


   Jednym z podstawowych źródeł energii odnawialnej, możliwym do wykorzystania, jest Słońce. W praktyce wszystkie źródła energii odnawialnej opierają się o energię słoneczną. Dzięki Słońcu występują na naszej planecie takie zjawiska pogodowe jak deszcz (rzeki) i wiatr, ale tylko fotoogniwa zamieniają bezpośrednio energię słoneczną w elektryczną.

   Fotoogniwa wytwarzają prąd elektryczny dzięki promieniom słonecznym (fotonom) padającym na powierzchnię absorpcyjną panelu. Ze względu na brak elementów mechanicznych fotoogniwa są bardzo niezawodne i proste w montażu. Fotoogniwa występują samodzielnie w postaci pojedynczych paneli lub w zespołach nawet po kilkaset sztuk. Buduje się z nich farmy słoneczne po kilkanaście, kilkadziesiąt kilowatów mocy.

   Fotoogniwa mogą być mocowane na urządzeniach podążających za słońcem (tzw. trackery). Niestety w naszych warunkach trackery nie bardzo się sprawdzają. Wzrost efektywności fotoogniw jest nieadekwatny do kosztów trackera. Ze względu na oblodzenie jakie występuje zimą trackery ulegają uszkodzeniu. Ponadto w czasie stosunkowo krótkich dni ilość prądu jaką pochłania obsługa trackera może nie pokryć energii uzyskanej z fotoogniwa. Dlatego zalecamy raczej zwiększenie ilości fotoogniw bez stosowania dodatkowych elementów mechanicznych niż stosowanie urządzeń podążających za słońcem.

   Ogniwa fotowoltaiczne (fotoelektryczne) składają się z pojedynczych cel elektrycznych. Grupy cel łączy się w baterie słoneczne a grupy baterii słonecznych połączone są w panele słoneczne.

Elektronika

   Żadne urządzenie elektryczne bez sterowania nie mogło by sprawnie pracować. Dlatego do naszych zestawów elektrowni wiatrowych i słonecznych należy dobrać odpowiednie urządzenia kontrolujące ich pracę.

   Podstawowymi urządzeniami elektronicznymi do elektrowni są regulatory ładowania zwane też kontrolerami. Regulatory najczęściej służą do ładowania akumulatorów. Bardziej zaawansowane sterują pracą całej elektrowni oraz podłączonych do niej odbiorników. Są to tak zwane kontrolery dedykowane. Niektóre regulatory ładowania są wyposażone w dodatkowe funkcje takie jak możliwość podbijania napięcia wytwarzanego przez generator w celu ładowania akumulatorów nawet przy słabym wietrze.

   Kolejnym urządzeniem elektronicznym jest przetwornica. Przetwornice mogą byc jednio fazowe lub trójfazowe. Ich zadaniem jest zamiana prądu stałego DC na prąd zmienny AC zgodny z napięciem w sieci energetycznej. W przypadku przetwornic o niewielkiej mocy spotyka się urządzenia zintegrowane z kontrolerem. My nazywamy te urządzenia inwerterami a na rynku znane są też jako kombajny. Przetwornice jako urządzenia wyspowe (niezależne od zewnętrznej sieci) działają autonomicznie. Przetwornice takie mogą być wyposażone w przełącznik źródła zasilania: akumulatory-sieć energetyczna. Taki przełącznik występuje pod nazwą Power Switch lub Bypass. Zupełnie inaczej przetwornice on-grid wpina się bezpośrednio do sieci energetycznej w celu synchronizacji źródeł.

   Osobną grupą są sterowniki grzałek. Często występują jako zespolone z kontrolerem ładowania ale te zwykle nie spełniają wszystkich norm bezpieczeństwa. Dzieje się tak dlatego, że nie uwzględniają one wszystkich sytuacji jakie mogą wystąpić: awaria grzałki, zagotowanie wody itp. Urządzenia takie najczęściej występują w postaci kaskadowych grzałek.


Systemy montażowe do instalacji modułów PV – naziemne 

Zalety naszego systemu konstrukcji wolnostojących:

  • wysoka jakość materiałów aluminiowych i stalowych

  • prosty i szybki montaż pojedynczych komponentów

  • możliwość regulacji przy ustawieniu konstrukcji wysokości i kąta nachylenia 20/25/30 stopni 
  • sprawdzona statyka (wytrzymałość konstrukcji) według europejskiej normy DIN – konstrukcje dopasowane do europejskich/niemieckich wymogów i standardów.

 

Konstrukcja ta przystosowana jest do następujących obciążeń: 

  • obciążenie śniegiem – 1,5kN/m2
  •  obciążenie wiatrem ECPD – 0,48 kN/m2 


Systemy montażowe do instalacji modułów PV na dachach 

Oferowane systemy mocowań przeznaczone są dla powierzchni dachów płaskich i dachów skośnych, jako pełna seria podwójnych profili z szczelinami umożliwiającymi utrzymanie konstrukcji. Do każdego montażu dobierana jest indywidualnie najbardziej ekonomiczna wersja systemu. Dostępna jest również szeroka gama elementów mocujących. 

Profil bazowy został zaprojektowany z systemem szczelin. Niższe szczeliny są wykorzystywane do łączenia konstrukcji z podstawą. Mocowania podtrzymujące górną część konstrukcji opierają się na górnej szczelinie. Ostatecznie mocowanie modułów odbywa się za pomocą standardowych komponentów dostarczanych z naszym systemem montażowym. Instalacje na płaskich powierzchniach dachowych, które to dachy zostały zaprojektowane bez perforacji na pokryciu, muszą być zabezpieczone przez odpowiednie obciążenia zapobiegające przesunięciom pod wpływem wiatru. Dla tych przypadków również oferujemy bezpieczne i sprawdzone rozwiązania. 

Każda powierzchnia musi być przeanalizowana za pomocą poszczególnych parametrów (wysokość dachu, obciążenie wiatrem ECPD, obciążenia śniegiem) w celu doboru ekonomicznych profili i najbardziej odpowiednich połączeń podbudowy wraz z określeniem kierunków zasilania w punktach zastosowania obciążenia dla połączenia konstrukcji. Pomaga to dobrać optymalne przeniesienie obciążenia nawet przy dużych odległościach. 

Szybki kontakt

TYTAN SERWIS
ul. Letnia 29a
95-100 Zgierz
tel. 605 56 56 85
email: biuro@tytanco.eu

TYTAN SERWIS, biuro
ul.Nowomiejska 5
91-414 Łódź
tel./fax 42 632 01 83

Główna nagroda

GŁÓWNA NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

Licznik odwiedzin

Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin

Linki